Member terms

Members of the Board of Visitors are appointed by the governor to terms expiring on the following dates:

January 13, 2018
Steve Worley, New Orleans, La.

June 30, 2018
William M. Ginther, Midlothian, Va.
Alexander B. McMurtrie Jr., Midlothian, Va.
Colette W. McEachin, Richmond, Va.
Phoebe P. Hall, Midlothian, VA.

June 30, 2019
Ronald McFarlane, Raleigh, NC.
Carol Shapiro, Fairfax Station, Va.
Jacquelyn E. Stone, Richmond, Va.
Shantaram Talegaonkar, Richmond, Va.

June 30, 2020
H. Benson Dendy III, Richmond, Va.
Robert D. Holsworth, Ph.D., Richmond, Va.
John A. Luke Jr., Richmond, Va.
Keith T. Parker, Atlanta, Ga.

June 30, 2021
Tyrone E. Nelson, Henrico, Va.
G. Richard Wagoner, Jr., Birmingham, Mich.

Representatives (non-voting)